Начало
НачалоЗдравни новиниТест за ранна диагноза на прееклампсия
Тест за ранна диагноза на прееклампсия 14 септември 2010

Международен екип от специалисти идентифицира комбинация от 14 метаболита в кръвта, която може да се използва за ранно прогнозиране на риска от прееклампсия у бременните жени. Учените се надяват в следващите 5 години да бъде разработен тест за клиничната практика.

Прееклампсията засяга около 5% от всички бременности или около 4 милиона жени всяка година. Състоянието е водеща причина на майчина смърт, фетална и неонатална заболеваемост и смъртност. Прекаралите прееклампсия жени имат повишен риск от хипертония, коронарна болест на сърцето, инсулт и тип 2 диабет.

Етиологията е неизвестна, но натрупващите се данни сочат комплексно взаимодействие между лошо кръвоснабдена плацента и майчин отговор към плацентални тригери. Всичко това води до масивна васкуларна ендотелна дисфункция.

Преродилните грижи се базират на ранното откриване на животозастрашаващото състояние - мониторинг на кръвното налягане и белтък в урината. Това са тестове, които биха могли да идентифицират прееклампсията сравнително късно, затова медицината се нуждае от тест, който е ефективен през първия и втория триместър на бременността, се посочва в статия, публикувана в Hypertension.

Единственото лечение включва раждане на бебето и плацентата, но все пак съществуват фармакологични интервенции като аспиринова терапия, която приложена рано може да намали с около 1/3 риска от тежка прееклампсия. Аспиринът си има своите странични ефекти и затова употребата му трябва да бъде ограничена само до високорисковите пациенти. Разработването на ефикасен и надежден тест за ранна диагноза би спомогнал именно за отсяване на нискорисковите пациенти и спестяване на значителни средства в системата на здравеопазването.

Идентифицираните от екипа метаболити са най-различни и варират от прости пептиди до сложни захари. Някои от тях са добре известни - като билирубин например, докато други са неизвестни вещества без сигнификантно значение за клиничната практика досега, обясняват авторите.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator