Страдащите от безсъние мъже може би имат повишен риск от смърт 03 септември 2010
Мъжете с инсомния имат 4 пъти повишен риск от смърт спрямо тези, спящи поне 6 часа на нощ, сочат резултатите на 14-годишно проучване. Според последното, посоченият риск може да достигне над 8 пъти, когато безсънието е съчетано с диабет или повишено кръвно налягане.
Авторите изследвали 1741 случайно избрани мъже и жени. Всички участници прекарали нощ в специална лаборатория, където била измерена реалната продължителност на съня. Било установено, че не всички, описващи себе си като страдащи от безсъние, имат нарушения в съня. Аналогично - не всички, спящи по-малко, страдали от инсомния.
Главното откритие било, че страдащите от инсомния, установена в лабораторни условия, имат значително повишен риск от хронични заболявания и смърт.
Човек се нуждае от около 7-8 часа сън на нощ; тогава сърдечната честота и кръвното налягане са ниски, симпатоквата нервна система е с намалена активност. Страдащите от безсъние са подложени на перманентен сърдечносъдов стрес, което може би обяснява получените резултати.
Обратно на широко възприетите схващания, безсънието се лекува изключително трудно. Дори и с наличните медикаменти, повечето пациенти не успяват да постигнат адекватно качество на съня, като в най-добрите случаи става въпрос за шест часа сън.
Тъй като проучването при жените е започнало пет години по-късно от това при мъжете, все още не може да се направят обобщения за този пол. Предишни резултати обаче сочат, че както мъжете, така и жените с безсъние страдат по-често от хипертония, диабет и неврокогнитивни заболявания.