Две лазерни техники за корекция на зрението са сравними помежду си 31 август 2010
Две форми на лазерна корекция на зрението, кото понякога се използват като алтернатива на LASIK, имат сходна ефективност при пациенти с миопия, сочи проучване, публикувано в
Ophthalmology.
Настоящото проучване подкрепя резултатите на няколко по-малки такива, според които пациентите с миопия имат сходни клинични резултати с двете процедури за корекция на зрението: фоторефрактивна кератектомия (PRK) и LASEK - относително нова техника, която се различава от широко използваната LASIK.
Навлязла широко през 90-те години на миналия век, LASIK стана най-използваната хирургична техника за коригиране на късогледство, далекогледство (хиперопия) и астигматизъм.
PRK и LASEK са опция при пациенти, които имат противопоказания за извършване на LASIK - например тънка роговица. Аналогично на LASIK, двете процедури използват лазер, който ремоделира средния слой на роговицата. Основната разлика между трите техники е начинът, по който се третира външния роговичен слой.
При LASIK с помощта на микрокератом се отрязва малко капаче, което дава достъп до средния слой на роговицата. След приключване на процедурата капачето се поставя на мястото си.
При PRK няма капаче; премахва се най-горният слой на роговицата, който регенерира по естествен път.
LASEK, която се прилага от около 10 години, комбинира елементи от PRK и LASIK. Хирургът изрязва тънко корнеално капаче, по-тънко от това при LASIK, чрез микрохирургичен нож и алкохолен разтвор.
Сравнена с PRK, LASIK е свързана с по-ниска честота на постоперативна болка и по-бързо възстановяване. При LASIK пациентите зрението се възстановява още на следващия ден, докато при PRK корнеалното заздравяване изисква няколко дни, а ясно зрение се постига след седмица.
Така на теория LASEK също би трябвало да има преимущества пред PRK в контекста на време на възстановяване и постеоперативна болка.
Анализ на няколко проучвания след 2001г, сочи обаче,че LASEK И PRK не се различават по отношение на подобрение на зрението, постоперативна болка и време на възстановяване.
Според анализа, при пациентите, които са неподходящи за LASIK, LASEK и PRK са свързани със сходни резултати.