Начало
НачалоЗдравни новиниНов препарат срещу метастатичен меланом предизвика фурор сред медицинските среди
Нов препарат срещу метастатичен меланом предизвика фурор сред медицинските среди 26 август 2010

BRAF-киназният инхибитор PLX4032 (Plexxikon/Roche) привлече голям интерес към себе си, след като наскоро бяха публикувани резултатите от фаза I проучване на препарата при пациенти с метастатичен меланом. Цели 81% от пациентите с меланом, носещ активираща BRAF мутация, имали отговор към терапията.

В редакционната статия към проучването лекари от Moffitt Cancer Center (САЩ) описват новия агент като сериозна стъпка напред в лечението на метастатичния меланом. Въпреки че липсват данни за преживяемостта без прогресия и общата преживяемостт, честотата на терапевтичен отговор е впечатляваща, отбелязват те.

Тези 81% представляват 26 от общо 32 пациенти с BRAF мутация, при които туморният обем намалял с поне 30% - т.е с частичен или пълен отговор.

Не всички пациенти с меланом обаче са подходящи кандидати за новия препарат. Терапевтичният отговор е пряко свързан с мутационния статус на пациентите. Само тези с BRAF мутации се повлияват, докато носителите на див тип BRAF едва ли биха извлекли полза, обясняват авторите на проучването и редакционната статия.

Около 50% от меланомите имат активираща мутация в BRAF. Подобни молекулярни промени са важни за пролиферацията на туморните клетки. Именно по тези молекулярни черти всеки меланом може да бъде характеризиран. Освен по BRAF, меланомът може да бъде класифициран по наличието или отсъствието на мутации в KIT. Скорошни фаза 2 проучвания сочат, че imatinib може да предизвика регресия при около 33% от случаите на меланом с KIT мутация.

В настоящото проучване PLX4032 имал умерена токсичност. Най-сериозните нежелани реакции включвали обрив, умора и артралгия. При няколко пациенти се развили плоскоклетъчен карцином, най-вече кератоакантомен тип, като авторите успокояват че този тип рак е добре диференциран с много нисък инвазивен потенциал и нулев метастатичен такъв. Друг проблем с новия препарат се оказва и възможната резистентност.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator