Начало
НачалоЗдравни новиниРедките болести примамват фармацевтичните гиганти
Редките болести примамват фармацевтичните гиганти 03 август 2010

В стремежа си да придобие биотехнологичната компания Genzyme Corp, Sanofi-Aventis се надява да навлезе в територия, игнорирана от големите фармацевтични компании: редките заболявания.

Това е ясен знак, че фармацевтичните гиганти все повече са примамени от тази ниша като лесен начин за разширяване на влиянието, генериране на приходи и отчасти компенсиране на загубите от генеричната конкуренция.

Pfizer Inc и GlaxoSmithKline Plc също направиха стъпки към навлизане в тази ниша, но предложението на Sanofi от $18.4 млрд. за придобиване на Genzyme е най-мащабният ход досега.

Genzyme е най-успешният световен производител на лекарства, насочени срещу редки заболявания. Само през миналата година компанията е генерирала приходи от около $4.5 млрд от препарати за редки болести като болести на Гоше и Фабри.

Тези т.нар orphan drugs или единствени в класа си препарати са изключително скъпи от една страна, а от друга - почти винаги реимбурсирани от националните и частни здравноосигурителни компании. За пример може да се посочи препаратът на Genzyme за лечение на болестта на Гоше - Cerezyme. Едногодишната терапия струва над 200 000$, което прави Cerezyme един от най-скъпите медикаменти в света. През 2009 г. препаратът е осигурил продажби за над $1.2 млрд.

Медикаментите срещу редки заболявания са ниша, в която трудно може да се навлезе, като дори и най-големите фармацевтични компании нямат подготовката да започнат от нулата.

Дизайнът на проучванията, производството на биологични препарати и маркетирането им - всички изискват специални умения, които Genzyme владее до съвършенство.

Контаминация доведе до недостиг на два ключови препарата на компанията, като резултатът бе срив в акциите на компанията. Sanofi се надява да извлече максимална полза от създалата се ситуация, придобивайки Genzyme евтино. В момента Sanofi предлага по $69 на акция, което е значително по-евтино от $80 - диапазонът, в който акциите се търгуваше преди инцидента в края на 2008 г. Според запознати източници, малко е вероятно Genzyme да приеме цена под $80 на акция.

Една от причините е, че Genzyme е уникална придобивка. Нейните препарати не са застрашени от генеричните състезания, поне в близко бъдеще; компанията има над 20-годишен опит с пациентските групи, регулаторните и здравноосигурителни организации, с организирането на клинични проучвания.

Glaxo придоби част от японската JCR Pharmaceuticals и в сътрудничество с Prosensa възнамерява да започне фаза III клинично проучване с препарат срещу мускулна дистрофия тип Дюшен.

Pfizer пък придоби правата за разработка на експериментален препарат срещу болестта на Гоше от Protalix BioTherapeutics's. Ако бъде одобрен, препаратът ще се състезава с Cerezyme на Genzyme.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator