Желязо-регулиращ протеин може би играе важна роля при рака на гърдата 04 август 2010
Желязо-регулиращ протеин, известен още като феропортин, може би играе ключова роля в клиничното поведение на рака на гърдата, сочат нови биологични експерименти и анализи, публикувани в
Science Translational Medicine.
Учени от Wake Forest University Baptist Medical Center (САЩ) докладват, че ниските нива на феропортин са свързани с изключително агресивен ход на заболяването. Повишената експресия на този протеин е свързана с предимство в преживяемостта без метастази.
Феропортинът е единственият известен протеин, елиминиращ желязото от клетките. Неговите нива са значително понижени в туморните клетки при рака на гърдата, обясняват авторите. Много видове рак имат повишени железни изисквания, най-вероятно поради нуждата от Fe като кофактор за поддържане на растежа и пролиферацията на туморните клетки.
Най-общо казано - недостигът на феропортин допринася за развитието на по-агресивни тумори на гърдата, свързани с по-лоша прогноза. Ролята на желязото в раковия растеж не е новост в изследователските среди - агенти, намаляващи желязото, са в различни етапи на проучване. Целта на тези проучвания е да се установи дали лекарственото понижаване на желязото може да се използва като антираков подход.
Авторите цитират норвежко проучване като шокиращ пример за значението на феропортина. В него 8-годишната преживяемост без заболяване била 77% при пациентите с висок феропортин срещу само 43% при тези с нисък.