Пациентите с диабет тип 2 имат голям избор от алтернативни на rosiglitazone (
Avandia, GlaxoSmithKline) медикаменти, успокояват експерти от Американската Диабетна Асоциация (ADA). Поводът са проверките, инициирани от FDA и EMEA, относно възможен сърдечносъдов риск, свързан с употребата на препарата.
"Не мисля, че който и да е пациент или лекар трябва да се притеснява за липсата на друга опция", обяснява д-р Richard Bergenstal. В общо становище ADA, Endocrine Society (ES), и American Association of Clinical Endocrinologists (AACE) препоръчват пациентите, приемащи rosiglitazone, да продължат употребата на препарата.
Докато FDA не е излезе с ясно становище, употребата на даден препарат зависи както от лекуващия лекар, така и решението на индивидуалния пациент, поясняват организациите.
Становището идва два дни преди съветна комисия към FDA реши с 20:12 (1 въздържал се) гласа да препоръча на FDA запазването на rosiglitazone на пазара. Комисията препоръча и добавянето на по-ясно предупреждение относно риска от инфаркт на миокарда и други коронарни инциденти.
Сега всичко е в ръцете на FDA, която обеща да разгледа внимателно становищата и мотивите на съветните комитети и да вземе решение възможно най-скоро.
Независимо от присъдата на FDA, лекари и пациенти трябва да знаят, че към настоящия момент на пазара се предлагат голям брой орални антидиабетни препарати от различни класове. Всички те могат да се използват за поддържане на глюкозен контрол при диабет тип 2:
- сулфонилурейни препарати
- меглитиниди
- бигваниди
- тиазолидиндиони
- алфа-глкюкозидазни инхибитори
- дипептидил-пептидаза-4 инхибитори.
Rosiglitazone не единственият одобрен тиазолидиндион.
Actos (pioglitazone) е другият препарат в този клас, като миналата седмица съветна комисия към FDA гласува 21:4, потвърждавайки, че pioglitazone е по-безопасен от rosiglitazone.
През юни ADA обяви, че няма официално становище за или против rosiglitazone, както и към който и да е одобрен от FDA глюкозопонижаващ препарат. Подобни позиции обаче се появяват в консенсус на ADA и Европейската асоциация за проучвания върху диабета (EASD), публикуван в
Diabetes Care през януари 2009 г.
При повечето пациенти с диабет тип 2, становището препоръчва
"промяна в начина на живот и употреата на метформин (
Glucophage; Bristol-Myers Squibb). Ако този подход не успее да постигне гликемичен контрол, на пациентите могат да бъдат преписани или инсулин, или сулфонилурея (с изключение на chlorpropamide и glybenclamide) като добавка към метформин. Не се препоръчва употребата на rosiglitazone поради недефинитивните данни относно сърдечносъдовия риск.