Популационно проучване сочи, че късите теломери са свързани с повишен раков риск и по-лоша ракова преживяемост. Проучването потвърждава хипотезите, според които стареенето на клетките допринася за раковите прояви и дисеминация.
Теломерите са нуклеопротеинни комплекси, намиращи се в краищата на хромозомата. Те се скъсяват с всяко клетъчно делене или по друг начин казано - представляват своеобразан вътрешен часовник на клетката.
При силно скъсяване на теломерите, свързаните хромозоми стават нестабилни и клетката загива. Експериментални проучвания у животни сочат, че късите теломери могат да предизвикат злокачествена клетъчна трансформация.
В настоящото проучване късите теломери били свързани с 60% повишен риск от бъдещо раково заболяване, като лицата с най-къси теломери имали тройно повишен раков риск спрямо тези с най-дълги.
Всяко скъсяване на теломерите с едно стандартно отклонение било свързано с удвояване на раковата смъртност. Въпреки че са необходими допълнителни проучвания, настоящите данни сочат, че теломерната дължина по време на раковата диагноза може да служи като предиктор за смъртността.
Авторите смятат, че теломерната дължина може да бъде внедрена в раковия скрининг, наред с други постижения на медицината като микроРНК профилирането.
Екипът се натъкнал на доста интересен феномен - лицата с най-къси теломери показали увеличение на този показател по време на 10-годишното проследяване. Това може би значи, че стареещите клетки могат да реактивират теломеразата си. Най-вероятно този механизъм допринася за неконтролираното деление на злокачествените клетки.