Три нови хапчета срещу затлъстяване ще бъдат разгледани от FDA 12 юли 2010
Три нови препарата против затлъстяване очакват да бъдат одобрени от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA). Още следващата седмица първото от тях ще бъде разгледано от агенцията.
Препаратът се казва
Qnexа (Vivus Inc) и комбинира в себе си потискащия апетита phentermine и антиепилептичния topiramate. Индикациите са лечение на затлъстяване и свързаните здравословни последствия, заедно с подходящ хранителен режим и физическо натоварване.
Lorcaserin (Arena) е вторият агент, който чака своето одобрение. Механизмът му на действие е строго специфичен - повлиява се част от мозъка, която контролира метаболизма.
Третият кандидат-препарат срещу затлъстяване е
Contrave (Orexigen), който включва naltrexone и bupropion. Naltrexone се използва широко за лечение на алкохолизъм и наркомании, докато bupropion е антидепресант. Според фармацевтичната компания, Contrave намалява непреoдолимото желание за консумация на храна, убива апетита и усиlва метаболизма.
68% от зрялото население на САЩ страда от наднормено тегло или затлъстяване, сочат данни на Центъра за контрол и прeвенция на заболяванията (CDC).
Страничните ефекти на трите потенциални нови лекарства включват: главоболие, инфекции, гадене, запек, сухота в устата.
Медикаментите за отслабване, стъпили на пазара през последните години, са свързани с немалко проблеми, някои от които доведоха до изтегляне на някои препарати.
American Home Products Corp, по-късно преименувана Wyeth, а от последната година - част от Pfizer, маркетираше свой препарат за отслабване, комбиниращ
fenfluramine и
phentermine, до 1997 г, когато медикаментът бива изтеглен от пазара поради докладвани фатални сърдечни клапни инциденти.
Скандалът доведе до хиляди заведени дела, струващи на Wyeth 21 млрд. долара. Другият препарат на компанията -
Redux,съдържащ химически сходния dexfenfluramine, също е изтеглен през същата година.
Малко по-късно FDA одобрява
Meridia (Abott), но препаратът бе свързан с повишен риск от сърдечносъдови инциденти при пациенти с кардиоваскуларна патология. Резултатът е изтегляне на Meridia от европейския пазар.
Xenical (orlistat) на Roche е наличен на фармацевтичния пазар от 1999 г. насам, а отскоро GlaxoSmithKline маркетира по-нискодозовия вариант
Alli. И този медикамент не е безобиден, след като бе установено, че може да предизвика сериозни чернодробни проблеми, неконтролирани чревни движения и газове.