Начало
НачалоЗдравни новиниГенна терапия ефективна срещу пигментен ретинит
Генна терапия ефективна срещу пигментен ретинит 25 юни 2010

Използвайки генна терапия, швейцарски учени са успели да възстановят комплексните зрителни отговори при мишки с пигментен ретинит (retinitis pigmentosa), съобщава списание Science.

Прилагането на генна терапия при това заболяване не е новост, но всички опити досега са били за повлияване на единични мутации. Тъй като RP е заболяване, следствие на мутации в множество гени, този подход има ограничена практическа стойност.

С настоящия метод обаче няма значение какви мутации има даден индивид, обясняват д-р Роска и колеги от Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research в Базел (Швейцария).

Фоторецепторите загиват ранно в хода на болестта, докато конусите (въпреки че не са чувствителни вече към светлина) преживяват по-дълго.

Швейцарските лекари експресирали халородопсин (хлоридна йонна помпа, срещаща се в едноклетъчните Archaea) в дегенерирали конични фоторецептори. Целта била да се замести нормалната фототрансдукционна каскада и да се възстанови светлочувствителността на клетките.

Идеята за прилагане на халородопсин всъщност е на студента Volker Busskamp, който също участва в проекта.

Авторите използвали адено-свързан вирусен вектор с клетъчно-специфични промотъри за да интегрират гена за халородопсин в конусите на мишки с пигментен ретинит.

Въпреки настъпилата смърт на всички пръчици, халородопсин-експресиращите конични фоторецептори демонстрирали по-големи, продължителни и бързи потенциали спрямо дивия тип клетки (неекспресиращите).

Било установено сигнално пренасяне през ретиналните слоеве и възстановяване на пренасянето на пространствената информация.

Швейцарците тествали новия подход в ретинални експланти от хора, като демонстрирали, че генната терапия може да проработи и при човек.

Ако терапията се внедри в практиката, то третираните пациенти ще трябва да носят специални очила, ограничаващи спектъра на навлизащата в окото светлина. Само с една светлинно-активираща се рецепторна молекула се губи адаптацията към всички интензитети на светлината.

Пиковата абсорбция на халородопсина е между 570 и 580 нм и цветното зрение няма да бъде възможно.

Към настоящия момент д-р Роска и колеги тестват модела при маймуни, като досега не са докладвани имунни реакции. Екипът се надява клиничните изпитвания при хора да започнат през следващите 3-5 години.


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator