Употребата само на бета-блокери без ендоскопско варикално лигиране (ЕВЛ) е разумна опция на избор при профилактика на първо варикално кървене, сочат резултатите на рандомизирано проучване, публикувано в
Hepatology.Силата на ЕВЛ се крие в способността й да облитерира вариците, но порталното налягане може да си остане повишено дори след повторни процедури. Вариците често рецидивират след ЕВЛ. От друга страна, за бета-блокерите се знае, че имат способността да понижават тази честота на рецидвиране. Комбинацията от nadolol и ЕВЛ e златен стандарт за превенция на вторично варикално кървене, но ефективността на подхода не е изследвана при профилактика на първо кървене.
В проучването 140 лица с цироза и високорискови езофагеални варици, но без история за кървене, били рандомизирани на ЕВЛ + nadolol или nadolol самостоятелно. Базовите демографски и клинични характеристики на двете групи били сходни. Следното проследяване било 26 месеца.
Горно гастроинтестинално кървене се наблюдавало при 26% от комбинираната група срещу 18% в nadolol групата. Относно първо гастроезофагеално кървене съответните проценти били 14% и 13%.
Били документирани по 16 смъртни случая във всяка група. В комбинираната група при 68% се наблюдавали нежелани инциденти, докато при бета-блокерното рамо нежелани инциденти имало при 40%.
Резултатите сочат, че добавянето на лигиране към терапията с nadolol може да повиши нежеланите инциденти и не е свързано с понижена честота на първо варикално кървене.