Начало
НачалоЗдравни новиниARB - свързани с леко покачване на риска от белодробен рак
ARB - свързани с леко покачване на риска от белодробен рак 15 юни 2010

Блокерите на ангиотензин-рецепторите тип 1 (ARB) са свързани с леко повишен риск от белодробен рак, сочи мета-анализ. Според анализа, употребата на този клас е свързана с 25-процентно специфично повишение само на риска от рак на белия дроб, но не и на гърдата или простатата.

Това е съвсем леко повишение, сходно на това при пасивните пушачи, успокоява главният автор на мета-анализа - д-р Ilke Sipahi (University Hospitals Case Medical Center).

Все пак за пръв път се установява подобна връзка, която на популационно ниво може да се окаже доста притеснителна. Изчисленията сочат, че за предизвикване на един раков случай е необходимо прилагането на ARB върху 105 пациенти в продължение на 4 години. На индивидуално ниво това е доста нисък риск, но тази цифра дава възможност да се пресметне колко са случаите на рак, евентуално причинени от тези медикаменти.

Д-р Пийк от UK Lung Cancer Coalition определя повишението на риска, установено от мета-анализа, като незначително. За примери той посочва 200-300%-повишения риск при пушачи спрямо непушачи, както и повишения с 60% риск при лица с фамилна обремененост. В този контекст рискът, свързан с ARB е изключително нисък.

Автори и коментиращи са единодушни, че настоящите данни не са причина за спиране на употребата на ARB. Последните се използват за контрол на голям брой състояния: хипертония, сърдечна недостатъчност, някои видове бъбречно заболяване. Засега ползите определено надделяват над минимално повишените рискове. Все пак клиничното послание е, че тези препарати могат да продължат да се използват, но с повишено внимание, докато не се появят повече данни на индивидуално ниво.

Мета-анализът включва проучванията CHARM, ONTARGET, PROFESS, LIFE, TRANSCEND и CHARM-Overall. Данни относно раковата смъртност са взети и от проучванията LIFE, TRANSCEND, VALIANT , Val-HeFT. 85.7% от пациентите са били лекувани с telmisartan (Micardis, Boehringer Ingelheim), а останалите с candesartan (Atacand, AstraZeneca) и losartan.

Засега остава неясно дали останалите ARB - irbesartan (Avapro, Bristol-Myers Squibb/Sanofi-Aventis), valsartan (Diovan, Novartis), olmesartan (Benicar, Daiichi Sankyo) и eprosartan (Teveten, Abbott) са свързани с повишена честота на рак. Имайки предвид оскъдните данни за тези препарати, към настоящия момент не е възможно да се извлекат каквито и да е заключения, предупреждават авторите.

Механизмите са все още неясни.
В животински модели блокадата на ангиотензин 1 рецепторите и директната стимулация на тип 2 рецепторите (които се повлияват от ARB) може да доведе до стимулиране на туморната ангиогенеза. За жалост, значението на този механизъм при човешката туморогенеза е до голяма степен неизяснено.

Все пак белият дроб е богат на ангиотензин 2 рецептори. Това е единственият орган, който има голяма повърхност изградена от кръвоносни съдове, които от своя страна имат голям брой от споменатите рецептори.

От Boehringer Ingelheim твърдо не са съгласни с публикуваните заключения. Установеният риск е базиран главно на комбинираното рамо telmisartan + ramipril (ACE инхибитор) в проучването ONTARGET, но не и на рамената с отделен препарат самостоятелно. ONTARGET, PROFESS и TRANSCEND не сочат повишен риск от рак в telmisartan рамената, допълват от компанията.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator