Дългосрочната терапия с metformin - свързана с витамин B12 дефицит 25 май 2010
Популярното лекарство срещу втори тип диабет metformin може да доведе до дефицит на витамин B12, сочат резултатите на многоцентрово, рандомизирано, плацебо-контролирано проучване, публикувано в
BMJ.Metformin е крайъгълен камък при лечението на диабета и често бива предписван като пръв медикамент на избор. Той е един от малкото антихипергликемични препарати, който води до подобрения на сърдечносъдовата заболеваемост и смъртност, но за жалост притежава един нежелан ефект - индуцира витамин B12 малабсорбция, която може да доведе до развитие на В12 дефицит - клинично значимо, но лечимо състояние.
Целта на настоящото проучване била да се установят ефектите на metformin върху честотата на витамин В12 дефицит (нива на витамин В12 под 150 pmol/l) и върху нивата на фолат и хомоцистеин.
При метформиновата група били отчетени спадове на концентрацията на В12 и фолата с 19% и 5% спрямо плацебо групата. Хомоцистеиновите нива нараснали с 5%. След отчитане на индекс на телесна маса и тютюнопушене метформинът вече нямал ефект върху фолатните концентрации.
В края на проучването (месец 52) абсолютният риск от витамин В12 дефицит бил със 7.2% по-висок при пациентите, приемащи метформин.Рискът от хиповитаминоза В12 (нива между 150 и 220 pmol/l) при тази група бил с 11.2% по-висок от плацебо пациентите.
Сред пациентите с В12 дефицит на месец 53, средните хомоцистеинови нива били 23.7 mcmol/l, срещу 18.1 mcmol/l при лицата с хиповитаминоза и 14.9 mcmol/l при пациентите с нормални концентрации на витамин В12.
Дългосрочната терапия с метформин покачва риска от витамин В12 дефицит, който от своя страна води до повишени хомоцистеинови концентрации. Това състояние е предотвратимо и затова авторите препоръчват редовни измервания на нивата на В12 по време на дългосрочна метформинова терапия.