Начало
НачалоЗдравни новиниНов скринингов подход за рак на яйчниците
Нов скринингов подход за рак на яйчниците 21 май 2010

Нов скринингов подход за овариален рак при жени със среден риск дава обещаващи резултати. The Risk of Ovarian Cancer Algorithm (ROCA), който се базира на възрастта и промените в CA-125, е свързан с много малко фалшиво положителни резултати и има специфичност 99.9%.

Новият подход не пропуснал нито един случай на инвазивен овариален рак, докладват създателите му сред проведено проучване.

Честотата на овариален рак при постменопаузните жени е 1/2500, като това представлява най-смъртоносния гинекологичен рак. За жалост, над 75% от случаите се диагностицират в напреднал стадий, когато процентът на пълно излекуване е под 30%. При поставяне на диагнозата в ранен стадий прогнозата е доста по-добра с постигане на пълно излекуване в 60% до 90%.

Целта на настоящото проучване била да се установи специфичността и позитивната прогностична стойност на 2-стъпална скринингова тратегия при здрави постменопаузни жени. Подходът включвал промените в нивата на CA-125 с възрастта на участника, като жените с високи ROCA оценки били изпратени на трансвагинална сонография (ТВС) за клинична оценка от онкогинеколог.

На жените с нисък ROCA риск било предложено ежегодно CA-125 тестуване, а на тези със среден - повтаряне на теста след 3 месеца.

В рамките на 9-годишен период само 2.6% жени били пренасочени за трансвагинален ултразвук, а 8 - претърпели хирургична интервенция. При тези 8 жени били установени 5 случая на овариален рак.. Всички 5 били в ранен стадий, като в три случая се касаело за инвазивно заболяване, а останалите два били гранични тумори. Останалите 3 жени, претърпели операция, имали доброкачествени лезии, като една от жените била диагностицирана по-късно с ендометриален рак.

Трите инвазивни овариални тумори били високостепенни епителиални лезии, но всички - в ранен стадий: IС и IIB. Тези жени имали ниски СА-125 стойности, които с времето нараснали.

ROCA бил свързан с позитивна прогностична стойност от 37.5%, като комбинираната специфичност на ROCA с ТВС била 99.7%.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator