Пациентите с метаболитен синдром нямат по-висок риск от бъдещ инфаркт на миокарда спрямо страдащите само от диабет или хипертония, сочи ново проучване.
Целта на проучването била да се установи дали метаболитният синдром трябва да се разглежда като отделна единица или рисковата оценка да се извършва въз основа на индивидуалните рискови фактори. Според авторите, вторият подход е най-удачен и затова клиницистите трябва да лекуват индивидуалните рискови фактори а не самия метаболитен синдром.
Лекарите от McMaster University (Хамилтън, САЩ) анализирали данни от проучването INTERHEART - случай-контрола проучване върху честотата на остър инфаркт на миокарда, включващо 12 297 случая и 14 606 контроли от 52 страни. Участниците били класифицирани според критериите на СЗО и Международната диабетна федерация за метаболитен синдром. Рисковете за инфаркт на миокарда били сравнени чрез индивидуалните компонентни на метаболитния синдром.
Било установено, че метаболитният синдром е свързан с 2-3 пъти повишен риск от инфаркт на миокарда, но рискът бил същият и при наличието само на хипертония или диабет.
Привържениците на концепцията за метаболитен синдром смятат, че компонентните рискови фактори имат адитивен ефект и допринасят за по-висок риск, но авторите на настоящото проучване отхвърлят тази идея. Според тях, диагностицирането на метаболитния синдром няма клинична полза, а по-скоро трябва да се лекуват индивидуалните рискови фактори.