Сърповидноклетъчната анемия (СА) отдавна се свързва с когнитивни нарушения при възрастни. Крос-секционно проучване сочи, че увреждането на мозъка е много по-голямо, отколкото се смята.
Докато преди време СА се считаше за детско заболяване, свързано с висока педиатрична смъртност, сега средната продължителност на живота при тези пациенти надвишава 50 години. Като резултат СА се оформя като хронично заболяване, свързано с постепенно влошаване на качеството на живот.
В настоящото проучване авторите сравнили невропсихологичната функция на 149 неврологично асимптоматични лица на възраст между 19 и 55 години със СА и 49 здрави контроли от общата популация.
След отчитане на пол, възраст и образование, било установено, че пациентите със СА имат значително по-лоша оценка за невербалните когнитивни функции спрямо контролите. При СА пациентите били отчетени по-лоша екзекутивна (изпълнителна) функция, памет, внимание, езикови способности.
Екипът смята, че СА индуцира невокогнитивно увреждане, което се явява следствие на церебралната хипоксемия, която не може да бъде установена със стандартните образни методи.