Извършването на лазерна хориоретинална венозна анастомоза (L-CRA) при пациенти с оклузия на централната ретинална вена води до значително подобрение на зрителната острота, докладват австралийски лекари в
Ophthalmology.
Състоянието засяга между 0.1% - 0.4% от лицата над 40-годишна възраст и е честа причина за унилатерална зрителна загуба. Анастомози могат да бъдат извършени успешно при голяма част от тези пациенти, като процедурата на практика води до излекуване.
С помощта на лазер се извършват малки руптури на ретиналната вена, като по този начин се заобикаля оклузията и се възстановява кръвния поток на ретината. Така отпада нуждата от лечение с ежемесечни интравитреални инжекции, обясняват авторите.
В настоящото проучване екипът успял да извърши анастомози при 42 (76.4%) от 55 засегнати очи с неисхемична централна ретинална венозна оклузия. По време на 18-месечното проучване при контролната група се наблюдавало прогресивно влошаване на коригираната зрителна острота, докато при третираните с лазер пациенти било отчетено значително подобрение, особено при лицата, развили функционираща хориоретинална венозна анастомоза.
На 18-я месец умерена зрителна загуба се наблюдавала при 58.2% от контролната група срещу 37.9% от лекуваната. Пациентите с постигнат ретинален венозен дренаж над 50% били отчетени по-добри резултати.
Неоваскуларизация в мястото на L-CRA се развила при 18.2% от третираните очи срещу 0% от контролната група. Ирисна неоваскуларизация имало при 7.5% от контролните и нито едно от лекуваните очи.
Има риска от неоваскуларни усложнения в мястото на шънтиране, но първите могат да бъдат ефективно контролирани, обясняват лекарите, провели проучването.