Комбинирана антибиотична терапия е ефективна при Chlamydia-индуциран реактивен артрит 29 април 2010
6-месечен курс комбинирана антибиотична терапия е ефективен при лечението на хроничен
Chlamydia-индуциран реактивен артрит, докладват лекари от University of South Florida.
Употребата на дългосрочна антибиотична терапия при пациенти с РеА е свързана големи противоречия сред клиницистите. Няколко проучвания установиха, че пролонгираната антимикробна монотерапия не е ефективна, но други отчитат полза, особено при
Chlamydia-индуциран РеА, обясняват авторите.
Те рандомизирали 42 пациенти със заболяването на 1 от следните три режима:
- doxycycline 100 mg два пъти на ден плюс rifampin 300 мг/ден
- azithromycin 500 mg ден в продължение на 5 дни, след това - два пъти седмично + rifampin 300 mg/ден
- плацебо.
Пациентите имали заболяване с давност поне 6 месеца (средно > 10 години), като позитивността била базирана на PCR изследване. Отговорът към лечението бил дефиниран като подобрение от поне 20% по поне 4 от 6 критерия и липса на влошаване на който и да е критерий.
На месец 6, 63% от 27-те третирани с комбинирана антибиотична терапия пациенти имали терапевтичен отговор срещу 20% при плацебо групата. От пациентите, лекувани с антибиотици, при 22% се наблюдавала пълна регресия на симптомите; този ефект не се наблюдавал при нито един от участниците, рандомизирани на плацебо. Повече пациенти от активните групи се негативизирали по PCR. Нежеланите реакции били сходни между антибиотичните групи и плацебо участниците.
Поради малкия брой на участниците, не било установено коя антибиотична комбинация е по-ефективна, но според авторите пациентите като че ли имали по-добър отговор при лечение с azithromycin + rifampicin.