Протеин, който се продуцира от организма, ускорява костния растеж и би могъл да се използва като начин за по-бързо възстановяване на фрактури, докладват учени.
Протеинът активира костните стволови клетки и би могъл да се използва и при костни присадки. Въпреки че настоящото проучване е проведено сред мишки, много е вероятно резултатите да са валидни и при хора, тъй като двата животински вида имат сходна биология в тази област.
Протеинът носи наименованието Wnt и е известен на учените доста отдавна. Смята се, че Wnt играе основна роля в регенерацията на тъкани при много животински видове. Главният проблем, че протеинът не е разтворим във вода и с него трудно се работи.
За да решат този проблем, учените намерили начин да имплантират генетично модифициран Wnt протеин в липозоми. Това позволило тестването на съставката при животни.
Скелетните дефекти при мишките, третирани с Wnt, зараснали значително по-бързо - с образуването на 3.5 пъти повече костна тъкан на третия ден в сравнение с контролните животни.
Авторите планират тестване на техния нов подход при лечението на рани, инсулт и инфаркт на миокарда.