Анемията повишава риска от кървене и смърт след перкутанна коронарна интервенция (PCI) по повод ST-елевационен инфаркт на миокарда (STEMI), сочи ново проучване, като тази връзка е по-добре изразена при мъжкия пол.
Д-р Стоун и колеги от Columbia University Medical Center провели анализ на данни от 3153 участници в проучването HORIZONS-AMI (изследващо първичната PCI при STEMI). Анализът се фокусирал върху ефекта на анемията върху клиничните резултати.
Целта на оригиналното проучване била да се сравни bivalirudin самостоятелно с нефракциониран хепарин + инхибитор на гликопротеин IIb/IIIa след процедурата. 10.5% от пациентите имали анемия.
Bivalirudin бил свързан с понижение на честотата на обща и сърдечна смърт, както и на сериозни хеморагии, почти двойно спрямо хепарин + gp IIb/IIIa инхибитор, но само при пациентите без анемия. При анемичните участници bivalirudin нямал значителна полза. При тези пациенти имало двойно повишен риск от сериозно кървене в рамките на 30 дни и първата година.
Мъжете с анемия имали значително по-висока смъртност на ден 30 (4.6% срещу 1.8% при неанемичните мъже) и първата година (8.9% срещу 3%). При жените с и без анемия нямало значително повишение на риска - (5.3% срещу 3.6% на ден 30 и 7.5% срещу 5.9% на 1 година).
Мултимерният анализ установил, че анемията е независим прогностичен фактор за смъртност на първата година при мъже, но не и при жени. Пациентите с анемия имали и по-висока честота на инсулт на 30-я ден, но анемията не била свързана с риск от реинфаркт, стентова тромбоза и таргетна съдова ревасукларизация.