Андрогенната алопеция е честа причина за косопад при тийнейджъри 31 март 2010
Андрогенната алопеция е най-честата причина за косопад при млади момичета и момчета, докладват учени от New York University School of Medicine. Този вид алопеция може да започне в много по-рано, отколкото голям брой лекари и пациенти предполагат, обясняват авторите на статия, публикувана в
British Journal of Dermatology.
Важна е не само вярната диагноза, но и правилния подход към пациента, тъй като андрогенното оплешивяване има силно психосоциално влияние, се посочва в статията. Д-р Орлов и колеги докладват, че андрогенната алопеция е била втората най-честа диагноза при 438 педиатрични пациенти с косопад и най-честата причина за косопад при момчета и момичета в тийнейджърска възраст (42%).
Авторите се фокусирали върху 57 момичета(19) и момчета (38) с андрогенна алопеция (52 тийнейджъри и 5 деца под 12-годишна възраст). 35 от пациентите имали член от семейството с алопеция, 29 от които - член от първа и втора степен родство.
Най-честата проява на андрогенна алопеция при момчетата била изтъняване в теменната област с различна степен на битемпорално оплешивяване. 1/3 от младежите имали дифузно изтъняване на короната, което е характерно повече за женския тип оплешивяване.
Адреналните андрогени ималу патогенетична роля при 3 тийнейджъри с женски тип андрогенна алопеция. 9 момичета с клинични признаци на хиперандрогенизъм и/или хиперандрогенемия имали поликистичен яйчников синдром.
Скалповите биопсии на 5 момичета и 9 момчета показали характерните черти на андрогенна алопеция. 4 от 6 момичета, третирани с minoxidil, имали стабилизация на косопада 18 от 23 момчета, лекувани препарата, се стабилизирали (или подобрили). При 6 момчета, третирани с finasteride, космената плътност се увеличила без прогресия на косопада.
Ранната поява на андрогенна алопеция изисква внимателно снемане на анамнеза, физикален преглед, а в някои случаи - и лабораторни изследвания, за да се изключи подлежащ хормонален дисбаланс.
Няма одобрено лечение за този вид косопад при деца и юноши под 18-годишна възраст, въпреки че minoxidil е безопасен при повечето пациенти от тази група, обясняват авторите.