Нови сведения за положителния ефект от леката до умерена употреба на алкохол 26 март 2010
Умерената и ниска консумация на алкохол е свързана с по-ниска сърдечносъдова смъртност в сравнение с пълното въздържание, сочи ново проучване, включващо над 245 000 жители на САЩ. Високата консумация на алкохол не била ясно свързана с по-висок или нисък риск.
Проучването е проведено от лекари от Beth Israel Deaconess Medical Center (САЩ) и публикувано в
Journal of the American College of Cardiology.В увода на статията си д-р Kenneth Mukamal и колеги отбелязват, че алкохолната консумация винаги е била свързвана с понижен риск от сърдечносъдови заболявания в епидемиологични проучвания - връзка, дължаща се в най-голяма степен на повишаване на нивата на HDL-холестерол.
В настоящото проучване авторите използвали данни от 245 207 лица над 18-годишна възраст, участващи в National Health Interview Survey (NHIS) - годишна анкета на представителна извадка на американското население. Смъртността била установена чрез използване на информация от National Death Index.
Било установено, че умерената консумация на алкохол е свързана с най-ниска сърдечносъдова смъртност (-33%), а ниската консумация - с по-голям протективен ефект (-24%) в сравнение с пълното въздържание. Високият алкохолен прием (HR 0.89 [0.73–1.10]) не бил свързан с протективен или негативен ефект.
Резултатите сочат още, че умерената/ниска алкохолна консумация няма подобно изразен предпазващ ефект спрямо цереброваскуларната смъртност. Авторите предлагат няколко причини: първата е, че високият алкохолен прием е свързан с предсърдно мъждене и хипертония, които са рискови фактори за исхемичен инсулт. Според втората е, че алкохолната консумация е позитивно свързана с риска от хеморагичен инсулт.