Лапароскопската фундопликация е по-ефективна от медикаментозното лечение при ГЕРБ 24 март 2010
Лапароскопската фундопликация е по-ефективна от фармакологичната терапия - поне в кратко- и средносрочен план, при лечение на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), сочи систематичен обзор, публикуван в
Cochrane Database of Systematic Reviews.
ГЕРБ е често състояние и засяга близо 20% от пациентите в западните страни с интермитентни heartburn и/или рефлукс. Не е установено дали медикаментозната или хирургичната терапия е най-клинично и ценово ефективна за контрол на заболяването, обясняват авторите от University of Aberdeen
Целта на систематичния обзор била да се сравнят ефектите на тези два подхода върху ГЕРБ-свързаното и общо здравословно качество на живот при лица над 18-годишна възраст с ГЕРБ.
Били включени 4 проучвания (1232 пациенти). Сравнена с медикаментозната терапия, лапароскопската фундопликация била свързана със статистически значими подобрения в общото здравословно качество на живот на трети и дванадесети месец постоперативно.
Всички 4 проучвания сочат и значителни подобрения на ГЕРБ-специфичното качество на живот при хирургичната намеса спрямо фармакологичната терапия с намаляване на паренето зад гръдната кост, рефлукса и раздуването.
Постоперативните странични ефекти били редки, каквато била и честотата на постоперативни усложнения. Авторите все пак отбелязват, че хирургичната намеса винаги крие риск и рязко повишава цената на лечение. Тъй като данните са базират на едногодишна терапия, цената и страничните ефекти, свързани с дългосрочната терапия на хроничната ГЕРБ трябва да бъдат преосмислени - както от лекаря, така и от пациента, обобщава екипът.