Начало
НачалоЗдравни новиниНов вид антихипертензивен препарат дава впечатляващи резултати
Нов вид антихипертензивен препарат дава впечатляващи резултати 17 март 2010

Нов антихипертензивен препарат, който инхибира ангиотензин II рецепторите и неприлизин, води до по-значителни редукции на кръвното налягане в сравнение с valsartan, сочи ново проучване, представено на Научните сесии на Американското дружество по Кардиология и публикувано в Lancet.

LCZ696 (Novartis) повишава концентрацията на натриуретичните пептиди, инхибирайки неприлизина (неутрална ендопептидаза). Друг изследван инхибитор на неприлизина е omapatrilat (Bristol-Myers Squibb), който така и не успя да достигне пазара, поради неприемливия си профил на безопасност (повишена честота на ангиоедем). Omapatrilat инхибира три ензима - ангиотензин-конвертиращ ензим, аминопептидаза Р и неприлизин, докато новият агент инхибира само два - неприлизин и ангиотензин II. Тъй като ангиотензин-рецептор блокерите носят по-нисък риск от ангиоедем от инхибиторите на ангиотензин-конвертиращия ензим, се смята, че LCZ696 би имал кардиопротективни свойства без този страничен ефект.

Според авторите на проучването, LCZ696 би спомогнал за по-добър контрол на кръвното налягане поради двойното си действие. Тъй като потиска ангиотензивната система и удължава живота на натриуретичните пептиди, LCZ696 може би има и други ефекти. Нещо повече - резултатите на проучването сочат, че медикаментът е безопасен и ефективен.

В двойно-сляпото проучване 1328 пациенти с лека до умерена хипертония били рандомизирани на 8-седмична терапия с: 100 mg, 200 mg или 400 mg LCZ696; 80 mg, 160 mg или 320 mg valsartan; 200 mg AHU377 (неприлизинов инхибитор); плацебо.

Било установено, че AHU377 има леки антихипертензивни свойства, но комбинацията му с инхибиция на ангиотензин II била свързана със синергичен ефект. LCZ696 довел до снижаване на кръвното налягане в дозозависим маниер. 200-mg доза била значително по-ефективна от valsartan 160 mg, а 400-милиграмовата доза - от 320 mg valsartan.

Във всички групи честотата на странични ефекти не била по-голяма от тази при плацебо групата. Не били докладвани случаи на ангионевротичен едем, което сочи, че инхибицията на неприлизин не води до натрупване на брадикинин при запазена активност на ангиотензин-конвертиращия ензим.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator