ACE-инхибиторите и AT1-блокерите все още се използват широко при бременност въпреки доказаната тератогенност 22 март 2010
Ново британско проучване сочи, че лекарите все повече предписват ACE-инхибитори и ангиотензин-(АТ1)-рецепторни блокери за лечението на хипертония при жени в детеродна възраст. В някои случаи тези агенти се предписват на жени, които вече са бременни, въпреки данните за тератогенност.
Д-р Vellore J Karthikeyan (City Hospital) докладва резултатите на серия от 86 жени, посещаващи антенатална клиника по хипертония в същата болница от 1991 година насам. Повечето случаи са през последните седем години и се отнасят за жени, забременели по време на ACE-инхибиторна или АТ-1-блокерна терапия или с предписана терапия в ранната бременност.
Добре известен факт е, че тези агенти са тератогенни и кардиолозите знаят, че препаратите не трябва да се прилагат при бременност. Проблемът идва от незнанието от страна на гинеколози и общопрактикуващи лекари, обясняват авторът.
66 от анализираните жени били експонирани на АСЕ-инхибитор, а 20 - на AT-1 блокер. Била установена висока честота на нежелани резултати от бременността при тези жени: четири ранни аборта, 5 късни интраутеринни/неонатални смъртни случая, три случая на олигохидрамнион(липса на амниотична течност); 7 бебета били родени с родилни дефекти - тризомия 13, краниосиностоза, камерен септален дефект, сензориневрална глухота, микроцефалия, хипоспадия и хипотония.