10 нови антимикробни препарата до 2020 - постижима ли е тази цел? 17 март 2010
Американското дружество по Инфекциозни болести (IDSA) постави доста амбициозна цел, а именно разработване на 10 нови антимикробни агента до 2020 г. Становището е публикувано в
Clinical Infectious Diseases.
Инициативата има за цел мобилизиране на всички възможни ресурси и впрягането им в глобална разработка на антимикробни препарати в краткосрочен план и пускането на пазара на 10 нови, безопасни и ефективни медикамента до 2020 г.
В момента медицината има нужда от антибиотици за лечение на инфекции, причинени от групата "ESKAPE", която включва Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumonia, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa и Enterobacter.
Според инфекциозното дружество, намалените инвестиции в разработката на антимикробни препарати и повишаващата се резистентност неминуемо ще доведат до катастрофа.
За да бъде успешна инициативата е необходимо участие на научната общност, законодателната власт и фармацевтичната индустрия, обясняват авторите на статията.
Според проф. д-р Марин Колев от Washington University School of Medicine, поставаната цел от IDSA е трудно изпълнима. Опитът с нови антибиотици като ceftobiprole, telavancin и tigecycline сочи, че разработката и одобряването на антимикробни средства е бавен процес.
Отделно фармацевтичната индустрия не е стимулирана да инвестира в антибиотични продукти, тъй като последните не са доходни за компаниите за разлика от препаратите за лечение на хронични заболявания като хипертония и диабет.