Начало
НачалоЗдравни новиниRACE-2: под 110 честота при постоянно предсърдно мъждене е клинично ефективна терапевтична цел
RACE-2: под 110 честота при постоянно предсърдно мъждене е клинично ефективна терапевтична цел 15 март 2010

Ново проучване сочи, че интензифицирането на терапията при пациенти с постоянно предсърдно мъждене с цел контрол на честотата е ненужно и трудно постижимо. Нива <80 удара в минута се постигат при много малка част от пациентите, освен това клиничната ефективност е сходна с тази при нива <110 удара в минута.

В рандомизираното проучване Rate Control Efficacy in Permanent Atrial Fibrillation (RACE 2) значително повече пациенти с перманентно предсърдно мъждене успели да постигнат сърдечна честота <110 у/мин със сходна честота на симптоми, свързани със самото мъждене и медикаментите, на тази при пациентите с честота <80 у/мин.

Базирайки се повече на емпирични доказателства, отколкото на проучвания, настоящите ръководства препоръчват стриктен контрол на честотата с цел подобряване на симптомите и функционалния статус, намаляване на риска от сърдечна недостатъчност и инсулт, подобряване на преживяемостта. Лошите страни на този подход са увеличените странични ефекти и цена, като големите и доста често непостижими предизвикателства пред лекар и пациенти.

В проучването 614 пациенти с персистиращо до 12 месеца предсърдно мъждене били рандомизирани на по-стриктен (<80 у/мин) или по-лек (<110 у/мин) контрол на честотата чрез негативни дромотропни препарати - бета-блокери, недихидропиридинови блокери на калциевите канали и дигоксин, като монотерапия или комбинация.

Групата с по-лека терапевтичен цел имали 10 пъти по-голям шанс за постигането й в сравнение с интензифицираната група. В рамките на 2-3-годишно проследяване главният краен резултат (сърдечносъдова смърт, хоспитализация по повод сърдечна недостатъчност, инсулт и други сериозни инциденти) бил постигнат от 13% от пациентите, подложени на по-лек режим и 15% от стриктно третираните. Нямало и разлика в общата смъртност между двете групи.

До края на проучването 45% от пациентите с по-лека терапевтична цел (<110 у/мин) и 46% от интензивната група имали симптоми, свързани с предсърдното мъждене - палпитации, задух, умора. Нямало разлика в честотата на нова сърдечна недостатъчност.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator