Нов гел, комбиниращ топикалния ретиноид adapalene 0.1% с антимикробния агент benzoyl peroxide 2.5%, е по-ефективен от монотерапия с един от двата препарата за подобряването на симптомите на acne vulgaris.
Монотерапията с антиакне препарати не действа срещу всички патогенетични причинители на акне, обясняват авторите на проучване, представено на 68-та среща на Американската Академия по Дерматология. Затова международните ръководства за лечение на състоянието препоръчват употребата на комбинации от препарати с допълващи се механизми на действие.
1668 пациенти на възраст между 12 и 35 години били рандомизирани 1:1:1:1 на adapalene-BPO комбиниран гел, монотерапия с adapalene или BPO или плацебо гел, приложен веднъж нощем в продължение на 12 седмици. Всички пациенти имали акне на лицето с 20 до 50 възпалителни лезии и 30-100 невъзпалителни.
В края на проучването пациентите, лекувани с комбинирания гел, имали значително по-голям терапевтичен успех (30.1%) в сравнение с третираните с BPO (22.2%), adapalene (19.8%) и плацебо гел (11.3%).
При комбинираната група било отчетено по-голямо намаляване на възпалителните и невъзпалителни лезии, както и на общите лезии, спрямо останалите три групи.
Страничните реакции били по-чести в комбинираната група, но били леки до умерени, като преминали в рамките на две седмици. Най-честият страничен ефект бил сухата кожа.
Терапията с орален антибиотик + комбиниран топикален препарат, особено ретиноид + бензоил пероксид, е много ефективна, дори и при пациентите с по-тежко акне, обобщават авторите