Проучване добавя ново заболяване в списъка от несърдечни заболявания, срещу които са ефективни статините. Освен с понижен риск от ревматоиден артрит, диабет, множествена склероза и рак, липидопонижаващите препарати са ефективни и срещу астма.
Проучване, включващо 70 човека, установило подобряване на белодробната функция след употреба на статини. При тези пациенти с астма значително намаляла спешната употреба на инхалери с бързодействащи агенти.
Астмата е следствие на възпаление и оток в дихателните пътища. Възпалението от своя страна може да предизвика свръхпродукция на мукус и стесняване на пътищата, водейки до астматични симптоми като задух, кашляне и хрипове.
Животински лабораторни тестове сочат, че статините намаляват възпалението в белите дробове. Имайки предвид, че 1/3 от хората с астма имат и повишен холестерол и други рискови фактори за сърдечно заболяване и инсулт, при които е показана статинова терапия, идеята че последните облекчават астматичните симптоми е изключително привлекателна.
В настоящото проучване употребата на статини била свързана с намаляване на спешната употреба на инхалер от 9 на 5 пъти на седмица през първия и втория месец след започване на терапията. При 17% с тежка персистираща астма в началото, само 14% били класифицирани по същия начин след 1-месечна терапия. Процентът пациенти с умерена персистираща астма намалял от 55 преди започване на статиновата терапия до 44 на първия месец. Видът статин нямал отношение към резултатите, посочват още авторите .
Все пак екипът предупреждава, че тези резултати изискват допълнителни проучвания, тъй като досега данните относно връзката статини-астма са противоречиви. Някои проучвания сочат, че статините са свързани с по-редки посещения в спешно отделение и хоспитализации по повод астма, докато според други приемащите статини астматици получават повече пристъпи от неприемащите.