Нов тип инхалер доставя същото количество никотин, колкото и обикновените цигари, докладват лекари от Duke Center for Nicotine and Smoking Cessation Research. Те определят новото устройство като един от най-ефективните инструменти за отказване от цигарения дим.
Пазарът е препълнен от лепенки, дъвки, бонбони и дори инхалери, но нито едно от тези средства не задоволява напълно силното желание на пушача за бързо вдишване и усещане на никотина, обясняват авторите. Всъщност цигарите все още са най-ефективният изобретяван някога начин за внасяне на никотин в тялото.
Изобретеният от д-р Rose и колеги инхалер максимално се доближава до истинската цигара в контекста на бързото навлизане на никотин в кръвообращението. Устройството има форма на цигара и не използва огън или топлина. Никотинът навлиза в контакт с пирогроздена киселина, което предизвиква отделянето на пари никотинов пируват.
Самата пирогроздена киселина е нормален метаболит в човешкото тяло и не е токсична. Така погледнато, устройството е съвсем различно от нормалната цигара, която освен никотина внася и голям брой канцерогенни субстанции.
Авторите тествали устройството с 10 доброволци. За сравнение били използвани 1) Nicotrol/Nicorette инхалер и 2) стаен въздух. Доброволците инхалирали 10 дози от трите субстанции, след което екипът измерил нивата на никотин в кръвта, както и нивото на абстинентни симптоми.
Nicotrol/Nicorette довекл до покачване на нивото на никотин в кръвта, но инхалацията не била свързана с проникване на активното вещество дълбоко в белите дробове. Новият инхалер бил свързан до постигането на по-високи никотинови нива в кръвта при иначе еквивалентни дози.
Никотинът не е безвреден агент. Той води до пристрастяване и оказва редица ефекти върху организма, отбелязват авторите. Някои проучвания сочат, че никотинът сам по себе може да е канцероген. Все пак пушачите не са привикнали само към никотина, но и към самия акт на пушене. Новото устройство спомага за превъзмогването на това поведение и евентуално прави отказването от никотин по-лесно.