Пациентите с рак на стомаха, носещи герминативен полиморфизъм в CD44 гена, имат по-агресивно протичане на заболяването и по-висок риск от рецидив на тумора в сравнение с пациентите без тази вариация, сочи проучване.
Идентифицирането на тези пациенти би спомогнало за правилното провеждане на терапия и евентуално по-добър клиничен резултат, смятат авторите.
Генът CD44 регулира продукцията на протеин, свързан с клетъчното прикрепяне и метастазиране при раковите заболявания на храносмилателния тракт. Високата CD44 експресия е свързана с лоша прогноза и резистентност на тумора към химио- и лъчетерапия.
В проучването били изследвани 104 пациенти на средна възраст 57 години с рак на стомаха. Целта била да се установи дали две специфични генетични вариации в гена CD44 са свързани с времето за рецидив и общата преживяемост.
Лицата с див тип генотип А/А при полиморфизма (CD44 + 4883G>A) имали значително по-дълга обща преживяемост (7 години) и време до първия рецидив на тумора (7 години) в сравнение с генотиповете А/G и GG - съотв. 4.1 и 2.1 години.
Аналогична била връзката и относно втория CD44 полиморфизъм (CD44 + 779G>A) - пациентите с див тип G/G генотип имали значително по-добра преживяемост без рецидиви и обща преживяемост в сравнение с носителите на A/G или A/A генотип.
Резултатите от това проучване имат клинично значение, тъй като чрез два единични нуклеотидни полиморфизма могат да бъдат идентифицирани онези пациенти, които имат висок риск от рецидив и метастазиране, обобщават авторите.