Дългосрочната употреба на инхибитори на протонната помпа е свързана с тънкочревен бактериален свръхрастеж 22 януари 2010
При пациенти с гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ), дългосрочната употреба на инхибитори на протонната помпа (ИПП) допринася за бактериален свръхрастеж в тънкото черво, сочи италианско проучване.
Тънкочревният бактериален свръхрастеж, при който тънкото черво се колонизира от голям брой бактерии, характерни за дебелото черво, води до подуване на корема, диария и други симптоми, обясняват авторите.
Те изследвали 450 последователни пациенти, които били групирани в три групи:
- 200 пациенти с ГЕРБ употребявали ИПП средно 36 месеца
- 200 пациенти със синдром на дразнимото черво (IBS), неупотребявали ИПП поне 3 години
- 50 здрави контроли, неупотребявали ИПП през последните 10 години.
Причината за включване на пациенти с IBS била голямата превалентност на тънкочревен бактериален свръхрастеж и припокриващите се симптоми при двете клинични състояния.
Тънкочревен бактериален свръхрастеж бил установен при 50% от употребяващите ИПП с ГЕРБ, 24.5% от пациентите с IBS и 6% от здравите контроли.
Всички участници със свръхрастеж били третирани с високодозов rifaximin в продължение на 2 седмици. Лечението било успешно при 87% от ИПП групата и 91% от случаите в IBS групата.
Авторите смятат, че ИПП-индуцираният свръхрастеж на бактерии в тънкото черво е недостатъчно диагностициран поради симптоматичното сходство с други гастроинтестинални нарушения.