Начало
НачалоЗдравни новиниРанният отговор към антипсихотичната терапия при шизофрения е свързан с клиничните резултати
Ранният отговор към антипсихотичната терапия при шизофрения е свързан с клиничните резултати 30 декември 2009

Ранният отговор на пациентите с шизофрения на антипсихотичната терапия до голяма степен определя изхода от лечението със съответния препарат, сочи ново проучване. Това означава, че внедряването на превключваща стратегия, базирана на първоначалния отговор, би довела до по-голямо клинично подобрение, отколкото придържането към медикамент, който няма оптимален ефект.

Авторите докладват, че отговорът на пациентите с шизофрения към антипсихотичните препарати се наблюдава много по-рано, отколкото се е смятало досега. Резултатите се базират на 12-седмично рандомизирано, двойно-сляпо проучване, включващо 628 лица над 18 години с шизофрения или шизоафективно нарушение.

Всички пациенти започнали терапия с risperidone (2 до 6 мг/ден) за период от 2 седмици. Ранният отговор бил дефиниран като подобрение от поне 20% по Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS).

522 пациенти приключили първоначалната 2-седмична фаза, а 516 - цялото 12-седмично проучване (138 ранни респондери и 378 ранни нереспондери). Ранните респондери продължили терапията с risperidone през следващите 10 седмици, а ранните нереспондери били рандомизирани на risperidone или olanzapine (10 до 20 мг/ден) за период от 10 седмици.

Като отговор на 12-та седмици било дефинирано подобрението от поне 30% по PANSS.

Пациентите с ранен отговор към risperidone и продължили приема му през целия 12-седмичен период имали значително по-голямо намаление на PANSS оценката в сравнение с нереспондерите, рандомизирани на продължаване на терапията с risperidone.

Смяната на risperidone с olanzapine на седмица 2 довела до малко но значително намаляване на PANSS оценката на седмица 12, както и до подобрение на депресивните симптоми.

Ранните нереспондери, рандомизирани на olanzapine, имали значително по-изразено покачване на триглицеридите, значително по-голямо намаляване на пролактина и значително по-рядка свързана с лечението дискинезия.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator