Различни антитромботични комбинации повишават риска от кървене и рекурентен инфаркт на миокарда 15 декември 2009
Национално датско проучване сред пациенти, приемащи антитромботични препарати след прекаран инфаркт на миокарда, сочи, че комбинациите от (1) clopidogrel + антагонист на витамин К (кумаринов антикоагулант [warfarin, acenocoumarol]) или (2) warfarin, clopidogrel и аспирин водят до значително по-висок риск от кървене в сравнение с аспирин.
Авторите на датското проучване смятат, че техните резултати поставят под въпрос кои са на-добрите комбинации при пост-ИМ пациенти, особени при тези, приемащи антитромбоцитен препарат или антикоагулант по друга индикация.
Warfarin е често предписван препарат при различни състояния като предсърдно мъждене или предишен инсулт. Въпросът възниква, след като такива пациенти прекарат и инфаркт на миокарда. Какво трябва да се прави - да се спазват препоръките при инфаркт на миокарда или препоръките за предишната диагноза?
Доскоро се смяташе, че комбинацията от витамин К-антагонист + clopidogrel е по-безопасна от троен режим, включващ аспирин, но настоящото проучване изненадващо сочи еднакъв риск при двете комбинации.
В проучването били включени 40 813 пациенти, хоспитализирани по повод първи инфаркт на миокарда между 2000 и 2005 г.
В сравнение с аспирин, честотата на фатални и нефатални хеморагии била по-висока при clopidogrel и при всякаква комбинация от антитромботични препарати (използването на витамин-К антагонист като монотерапия не било свързано със значително повишение на честотата на кървене спрямо аспирин). Изненадващото в случая е, че рискът от кървене при двойната комбинация от витамин-К антагонист и clopidogrel, която в миналото се препоръчваше като по-безопасна алтернатива на тройната комбинация с аспирин, бил незначително по-нисък от този при комбинацията clopidogrel + витамин К антагонист + аспирин.
Най-честата комбинация след ИМ, която е аспирин + clopidogrel, била свързана с леко повишен риск от хоспитализация по повод кървене. Комбинациите, съдържащи витамин-К антагонист+clopidogrel (+aspirin), били свързани с три до четири пъти по-висок риск.
Проучването разкрива и един много интересен феномен, която напоследък вълнува клиницистите - връзката между повишения риск от хеморагии и по-високи честота на инфаркт на миокарда. В това проучване 37.9% от 1852 пациенти с нефатално кървене претърпели последващ инфаркт или починали по време на проследителния период от 15 месеца. Този процент бил значително по-висок от 18.4% при 38 960 пациенти, които не са били хоспитализирани по повод кървене.
Все още няма доказателства за механизма, по-който възниква този феномен, но авторите са сигурни в едно: не трябва да се допускат тромбоза или кървене.