Около 3/4 от жените с рак на гърдата докладват за някаква степен сексуална дисфункция, сочат резултати, представени на 32-я Годишен Симпозиум по рак на гърдата в Сан Антонио.
Сексуалната дисфункция е честа при жени, лекувани за рак на гърдата и затова оценката на сексуалните симптоми в момента на поставяне на диагнозата, по време на лечението и след приключването му е изключителна важна. Чрез тази оценка по-лесно могат да се приложат интервенции, които да подобрят качеството на живот на пациента, обясняват авторите от Memorial Sloan-Kettering Cancer Center в Ню Йорк.
Нарушението на сексуалната функция може да бъде потенциален страничен ефект от терапията срещу рак на гърдата. Нейната честота и връзка с различните терапии обаче не е установена.
Авторите анкетирали 509 жени с рак на гърдата в различен стадий. 87% докладвали настояща или отминала хормонална терапия, а 82% - настояща или предишна химиотерапия. Повечето били третирани с адювантна терапия (76%), а 24% имали метастатично заболяване.
Било установено, че 76% от жените имат сексуална дисфункция (<26 точки по Female Sexual Function Index [FSFI]). Тази честота е значително по-висока от средната при здрави жени, отбелязват лекарите.
79% от жените със сексуални нарушения описали своите сексуални симптоми като притеснителни, а 50% - като изключително тежки. Едни от най-честите проблеми били сухота във вагината и трудност при възникване на сексуална възбуда.
85% от засегнатите жени свързали оплакванията си с химиотерапията, 74% - с хормоналната терапия, а 66% - с извършените хирургични интервенции. Проблеми със сексуалната функция възникнали още с поставянето на диагноза "рак на гърдата" при 81%, а промени с взаимоотношенията с партньора довели довели до влошаването й при 55%. 82% определят безпокойството като допринасящо за сексуалните нарушения.