Propofol по-ефективен от midazolam, не изисква анестезиолог при бронхоскопия 15 декември 2009
Титрираното седиране с propofol от неанестезиолог води до по-бързо възстановяване и е свързано с по-добър толеранс в сравнение с midazolam при пациенти, подлежащи на флексибилна брононхоскопия, докладват швейцарски лекари в
European Respiratory Journal.
Propofol често се използва от гастроентеролозите при извършването на ендоскопски процедури, но като цяло пулмолозите са по-малко запознати с препарата, обясняват авторите. Те сравнили propofol и midazolam (безопасност, поносимост възстановяване на мозъчната функция) при 82 пациенти с планувана флексибилна бронхоскопия.
Времето за ЕЕГ възстановяване било значително по-късо при propofol групата (5.4 минути), отколкото при седираните с midazolam (11.7 минути). Когнитивното възстановяване на 15-та минута показало силни разлики в полза на propofol.
Поносимостта сред пациентите била по-добра при третираните с propofol - особено за симптомите болка, гадене и задух. Дори и на 24-я час оценката на пациентите, седирани с propofol, останала по-добра.
При двама пациенти в midazolam групата и нито един третиран с propofol се наложило употребата не механична вентилация поради кислородна десатурация.
Проучването сочи, че с подходяща тренировка, титрираната седация с propofol (с помощта на BIS индекса - електроенцефалографски биспектрален индекс) при флексибилна бронхоскопия е безопасна и е свързана с по-голяма степен на удовлетворение от пациента. Авторите смятат, че propofol може да бъде първо средство на избор за седиране на пациенти, подлежащи на бронхоскопски процедури.