Лъчевото натоварване от ежегодната мамография повишава риска от рак на гърдата при млади високорискови жени 02 декември 2009
Ниското лъчево натоварване, свързано с ежегодните скринингови мамографии, всъщност може да повиши риска от рак на гърдата при млади високорискови жени, особено при започване на скрининга в млада възраст или при по-чести експозиции. Това сочи проучване, представено на годишната среща на Северноамериканското радиологично дружество в Чикаго.
Мета-анализ на 6 проучвания сочи, че жените с BRCA1 или BCRA2 генни мутации или фамилна история за рак на гърдата, изложени на радиация (при мамография или рентген на гръден кош) преди 20-годишна възраст, имат 2.5 повишен риск от рак на гърдата в сравнение с неекспонираните.
Анализът установил още, че извършването на 5 или повече мамографии повишават този риск 2.5 пъти. Средната възраст на жените, включени в анализа, била 45 години. Общата доза на радиация варирала между 0.3 до 24 mSv.
Авторите отбелязват, че повишеният риск от мамографиите е валиден основно за жените под 20-годишна възраст и то при 5 или повече експозиции, докато при 30-годишните и повече жени мамографията не е проблем и тя може да се извършва през година. Общият консенсус е, че незрялата гърда е по-уязвима на йонизираща радиация.
Алтернативата при младите високорискови жени е ядрено-магнитният резонанс, но и последният си има своите минуси: не всички центрове разполагат с ЯМР, изисква повече време, свързан е с повече фалшиво-положителни резултати. Затова от изключително значение е изработването на индивидуална скринингова стратегия от лекар и пациент.