Начало
НачалоЗдравни новиниПолзите от шоковълновата литотрипсия надвишават рисковете
Ползите от шоковълновата литотрипсия надвишават рисковете 03 декември 2009

Ползите от шоковълновата литотрипсия при лечението на бъбречни камъни надвишават потенциалните рискове, сочи консенсусно становище, публикувано от Американската урологична асоциация в края на ноември.

Консенсусът предоставя експертно мнение относно безопасността на шоковълновата литотрипсия (ШВЛ), значението на дългосрочните странични ефекти и баланса между ползите и рисковете, свързани с тази терапевтична модалност.

Въведена през 1984 в САЩ, ШВЛ се използва широко за лечение на ренални конкременти, особено когато не са възможни други подходи. Методът е неинвазивен, ефективен при повечето камъни в горните уринарни отдели и добре толериран. В някои случаи, обаче, може да се наложи повтаряне на процедурата.

Индикациите на ШВЛ включват: повечето неусложнени камъни в горния уринарен тракт. С изключение по време на бременност, ШВЛ е подходяща терапия при уретерни камъни и при ниско- и средноразположени уретерни камъни при жени в детеродна възраст.

Шоковите вълни могат да причинят тъканно увреждане, водещо до дългосрочни странични ефекти. Усложненията, които могат да се наблюдават, са скарификация и дългосрочна загуба на бъбречна тъкан; увреждането на бъбречните вени може да доведе до паренхимно кървене и леки до тежки подкапсуларни хематоми (с риск, удвояващ се с всеки 10 години възраст).

Въпреки че ШВЛ е свързана с развитието на захарен диабет и хипертония, някои пациенти с ренални конкременти така или иначе имат повишен риск преди започването на терапия с ШВЛ. Консенсусът все пак предупреждава клиницистите да отделят допълнително внимание при пациенти, третирани с ШВЛ.

Въпреки че най-вероятно има някаква граница, след която се наблюдава ШВЛ увреждане, шоковълновата доза, която може да бъде упражнена върху пациента без предизвикване на травма, все още не е известна. Наличието на някаква степен остра бъбречна травма при повечето пациенти, лекувани с типични дози ШВ, е приемливо.

Не е установено дали уврежданията след единичен курс могат да бъдат дълготрайни. Някои определящи фактори може би включват: ШВ доза, сила и последователност; някои специфични патофизиологични фактори може би допринасят за по-голяма уязвимост към увреждане.

Рисковите фактори за острите ШВЛ увреждания може би не са същите при хроничните ефекти. Скорошни проучвания с експериментални животни сочат, че бъбречното увреждане е предотвратимо чрез забавяне на ШВ честота или чрез използването на протективен претерапевтичен протокол. Всичко това означава, че при подходящи условия литотрипсията може да бъде безопасна и ефективна.

Препоръчват се кратки 3-4-минутни паузи след започването ШВЛ терапия; забавяне на ШВ честота от 120 ШВ на 60/минута. Скорошни изследвания сочат, че по-ниската честота е свързана с понижен риск от ренално увреждане. Въпреки лекото увеличаване на терапевтичното време, клинични данни сочат по-добра честота на успех при фрагментиране на камъните и по-ниска честота на бъбречно увреждане.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator