Днес, 1 декември 2009 г, се отбелязва световният ден за борба с HIV/СПИН. Според UNAIDS към края на 2008 г. 33.4 млн живеят с вируса, като 2.1 млн са деца. Смъртните случаи през 2008 са близо 2 млн, като живота си губят 280 000 деца. У нас официално регистрираните лица са 1071.
От началото на тази година досега в България са регистрирани 133 нови случая на HIV, като за същия период на миналата година новооткритите са били 112. 102 са новозаразените мъже, а 31 са жени. 60% са открити в кабинетите за анонимно и безплатно консултиране на HIV и СПИН (КАБКИС) в страната. 67% от новорегистрираните са на между 15 и 29 години.
Въпреки тревожната статистика, медицината има с какво да се похвали. Докато преди 1996 г. поставянето на диагноза СПИН (краен стадий на HIV инфекцията) е било смъртна присъда в рамките на година - две, то след появата на HAART (или т.нар високоефективна антиретровирусна терапия) лекуваните пациенти все повече се доближават до нормалната продължителност на живота.
Ранното откриване на инфекцията е изключително важно, тъй като изследвания сочат, че по-ранната инициация на терапия (> 350 CD4-Т-лимфоцити /мкл с тенденция за покачване на тази граница) е свързана с по-дълга преживяемост и по-ниска HIV-свързана заболеваемост.
Тестовете, които се правят в кабинетите за анонимно тестуване, са изключително точни при извършване на изследването извън прозоръчния период на HIV. Прозоръчният период е периодът между първоначалната HIV инфекция и появата на антитела срещу вируса. Именно наличието на антитела се установява чрез най-масовите тестове. Най-често този период е около 4 седмици (от 2 до 12 седмици). Т.нар "бързи" тестове не изискват лабораторна обстановка, отнемат малко време (обикновено 1 - 20 минути), резултатите се отчитат лесно. Отрицателният тест е дефинитивно негативен, а положителният е само "предварително положителен" и трябва да се потвърди с друго изследване, наречено Western blot.
doctorBG призовава всички, които смятат, че са се изложили на риск, да се тестват възможно най-скоро. HIV не е смъртна присъда и ранното диагностициране е ключово за по-добро здраве и дълъг живот. Нека негативният тест ни напомня, че трябва да внимаваме и да не разчитаме само на доверие към партньора.