Начинът на приготвяне на рибните ястия определя тяхното влияние върху здравето
Кардиопротективният ефект на омега-3-мастните киселини, приемани с рибните продукти, варира при различните етнически групи. Този феномен най-вероятно се дължи на вида на консумираната риба и методите за нейното приготвяне при различните култури.
Тези вариации са най-явни при мъжете и докато количеството и вида риба оказват влияние върху здравословното състояние, огромно значение има и начинът на приготвяне, докладва Lixin Meng (University of Hawaii, Manoa) на American Heart Association 2009 Scientific Sessions.
Екипът на Meng установил, че консумиращите адекватно количество печена и варена риба имат по-ниска честота на сърдечносъдово заболяване и свързана с него смъртност в сравнение с приемащите по-малко количество. Ежедневната консумация на пържена риба обаче била свързана с по-висока смъртност. Аналогични били резултатите относно коснумиращите подсолена и изсушена риба. Единственият метод на пържене, който бил свързан с протективен ефект на рибните продукти, е т.нар. stir-frying, което представлява пържене на силен огън в дълбок тиган с малко мазнина, като този метод е много популярен в Япония.
Конкретно, здравословното приготвяне и консумирането на адекватно количество риба, богата на омега-3-мастни киселини, били свързани с 23% намаляване на риска от сърдечно заболяване при мъже. Обратно, консумацията на дълбоко-пържена, осолена и изсушена риба била свързана с 12-15% покачване на този риск.