Без полза от аспирин в първичната превенция на сърдечносъдови заболявания при диабетици 10 ноември 2009
Нов мета-анализ, този път фокусиран върху пациенти с диабет, поставя под въпрос ролята на аспирина в първичната превенция на сърдечносъдови инциденти. В статия, публикувана в
BMJ, д-р Giogria De Berardis и колеги обобщават, че няма ясна полза от аспирин в превенцията на сериозни сърдечносъдови инциденти при пациенти с диабет"
Д-р Berardi и колеги отбелязват, че почти всички основни ръководства съветват употребата на аспирин за първична превенция на сърдечносъдови инциденти при лица с диабет, базирайки се на екстраполирани резултати от проучвания с високорискови пациенти. Пациентите с диабет имат висок сърдечносъдов риск, от което би следвало, че аспиринът също е ефективен при тях. Но ако се погледнат специфичните данни от проучвания, проведени сред пациенти с диабет, се установява, че това може би не е така.
В настоящия мета-анализ, включващ 6 проучвания, сравняващи аспирин с плацебо при пациенти с диабет и без диагностицирано сърдечносъдово заболяване, не била открита статистически значима разлика в риска от сериозни сърдечносъдови инциденти, сърдечносъдова смърт, обща смърт, инсулт и инфаркт на миокарда между аспирин и плацебо. Нещо повече - в някои проучвания била установена потенциална вреда от употребата на аспирин. При отчитане на пола, аспиринът бил свързан със значително понижаване на риска от инфаркт на миокарда с 43%, но подобен ефект нямало при жените.
Изглежда не само при пациентите с диабет, но и при всички високорискови групи, ефикасността на аспирин при първичната превенция [на СС заболявания] е по-ниска от очакваната, отбелязва д-р Nicolucci, част от екипа.
Вече се наблюдават и нотки на смекчаване на "аспириновите препоръки". Например в най-новото ръководство на Канадската диабетна асоциация за пръв път се признава липсата на ясни данни, сочещи ефективност на аспирин, като решението за употреба на аспирин се оставя на лекуващия лекар в зависимост от индивидуалните характеристики на пациента.