Прехипертонията повишава риска от диабет, докладват лекари в октомврийския брой на
Diabetes Care. Голяма част от риска се обяснява с нарушения, свързани с инсулинова резистентност.
В статията си д-р Мъликан и колеги от University of Texas Health Science Center отбелязват, че прехипертонията - систолично кръвно налягане между 120 и 139 mm Hg и/или диастолично кръвно налягане между 80 и 89 mm Hg, от доста време насам е свързвана с повишен сърдечносъдов риск и инсулинова резистентност.
Авторите анализирали данни от 2767 лица на възраст между 25 и 65 години - без диабет и без хипертония. 30% имали прехипертония. По време на проследяване от 7.8 години 12.4% от новите случаи на диабет били регистрирани у лицата с прехипертония, докато при нормотензивните участници този процент бил само 5.6.
Сравнени с лицата с нормално кръвно налягане, рискът от диабет бил 2.21 пъти по-висок у хората с прехипертония, дори и след отчитане на пол, възраст и етнос. След отчитане на ИТМ, HOMA-IR, HOMA-betaC, рискът останал значителен за стойности на систоличното кръвно налягане между 130 и 139 mm Hg и/или диастолични стойности между 85 и 89 mm Hg.
Прехипертонията била свързана с повишен риск от диабет при лицата на възраст между 25 и 49, но не и тези в диапазона между 50 и 65 години.