Краткосрочната експозиция на замърсен въздух може да тригерира апендицит, най-вероятно поради това, че замърсителите предизвикват възпаление. Това сочи канадско проучване, публикувано в
Canadian Medical Association Journal.
Авторите установили, че лицата, изложени на азотен диоксид в продължение на седмица през летните месеци, когато нивата на замърсителя достигат най-високи стойности, имат двойно повишен риск от развитие на апендицит в сравнение с лицата без експозиция. Най-висок риск - над четири пъти по-висок, бил установен при индивидите на 64-годишна възраст.
Най-големият източник на азотен диоксид е трафикът, като здравни проблеми се докладват най-често през летните месеци.
Канадският екип анализирал 5 191 случая на апендицит, регистрирани в рамките на 7-годишен период в три болници. 52% от хоспитализациите били между април и септември - най-топлите месеци през годината в Канада, когато хората прекарват голяма част от времето си навън.
Установената връзка между замърсяването на въздуха и риска от апендицит била по-изразена при мъжете, най-вероятно заради по-дългия им престой навън.
Авторите отбелязват, че през 19 и ранния 20 век в индустриализираните страни се наблюдава драматично покачване на случаите на апендицит, като през средата и края на миналия век се наблюдава спад, най-вероятно поради предприетите законови мерки за подобряване на качеството на въздуха.