Начало
НачалоЗдравни новиниЛевкоцитен протеин - от прогностично значение за риска от тежък сепсис
Левкоцитен протеин - от прогностично значение за риска от тежък сепсис 30 септември 2009

При пациенти с фебрилитет, плазмените нива на хепарин-свързващ протеин (HBP) са много силен предиктор за развитието на тежък сепсис със съдова недостатъчност, хипотония и/или септичен шок, докладват шведски лекари в октомврийския брой на Clinical Infectious Diseases.

Те установили, че HBP е по-надежден предиктор за циркулаторна недостатъчност в ранните етапи на сепсиса, отколкото останалите изследвани маркери: прокалцитонин, интерлевкин-6, лакттат, С-реактивен протеин и левкоцитен брой.

Резултатите от настоящото проучване сочат, че бързата терапевтична намеса при фебрилни пациенти с повишени нива на HBP би намалила риска от развитието на циркулаторна недостатъчност, смятат авторите.

Известен още като азуроцидин и CAP37, HBP може да индуцира васкуларен пермеабилитет - важна стъпка при възпалителния процес. HBP се продуцира от левкоцитите, главно от неутрофилите.

Конкретно било установено, че плазмените нива на HBP > 15 ng/ml са по-добър предиктор за тежък сепсис (с или без септичен шок) от всеки друг изследван параметър с чувствителност от 87.1% и специфичност от 95.1%, позитивна предиктивна стойност 88.4 и негативна предиктивна стойност от 94.5%.


 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator