Ново проучване сочи, че предсърдното мъждене е по-често при диабетиците, отколкото при лицата без това заболяване, като рискът е особено повишен при жените. Проучването е публикувано в Diabetes Care.
Връзката между ендокринното заболяване и предсърдното мъждене е докладвана и преди, но това е първото проучване, което показва, че диабетът е независим рисков фактор за предсърдно мъждене. По-изразено повишеният риск при жените е някак си изненадващ за авторите, които определят този феномен като мистерия.
Предсърдното мъждене по принцип се среща по-често при мъжкия пол, но настоящото проучване сочи, че честотата на ритъмното нарушение сред жените с диабет е почти равна на тази при мъжете без диабет. Предсърдното мъждене често остава недиагностицирано; тези резултати представляват и своеобразни препоръки към клиницистите, които се занимават с диабетици. Препоръките са ясни: пациентите с диабет да се мониторират по-агресивно за евентуална проява на ПМ.
Поради наблюдателния вид на проучването, то не е в състояние да идентифицира механизма, зад който стои установената връзка. Но все пак диабетът е свързан с периферна невропатия и е много вероятно да води и до сърдечна автономна невропатия, която от своя страна може да доведе до аритмии. Сърдечната автономна невропатия често е пренебрегвано усложнение при пациентите с диабет.
Проучването, включващо 17 000 пациенти с диабет, които били сравнени с пациенти без диабет, установило по-висока превалентност на предсърдно мъждене при диабетиците: 3.6% срещу 2.5%. След отчитане на различни рискови фактори, крайният анализ установил 26% повишен риск от предсърдно мъждене при жените с диабет. Била установена и подобна тенденция при мъжкия пол, но без статистически значими измерения.