Значителна част от панкреатичните "инциденталоми" - асимптоматични лезии, установени случайно, са малигнени или премалигнени, докладват израелски лекари в септемврийския брой на
Journal of the American College of Surgeons.
Д-р Гай Лахат и колеги от Anderson Cancer Center, Хюстн, САЩ докладват, че подобрените технологии позволяват по-честото откриване на подобни лезии. Клиницистите все още се колебаят дали да пренасочат за операция тези пациенти поради значително високата морбидност и смъртност, свързани с панкреатичната хирургия.
Екипът анализирал данни от 475 панкреатектомии: 64 (13.5) по повод инциденталоми и 411 (86.5%) - по повод симптоматични тумори.
22 (34%) от субклиничните лезии били малигнени в сравнение с 278 (68%) от симптоматичните тумори. 38 от инциденталомите (59%) били премалигнени и само 4 (6%) носели малък или никакъв риск от прогресия.
Пациентите с инциденталоми имали по-дълга специфична преживяемост в сравнение с лицата със симптоматични тумори (145 срещу 46 месеца). При пациентите с аденокарциноми съотв. периоди били 22 и 19 месеца.
5-годишната болест-специфична преживяемост при пациентите, лекувани за интрапапиларен муцинозен кистичен тумор/муцинозен кистаденом била 94% при инциденталомите и 68% при симптоматичните тумори.
Изводът от това проучване е, че случайните находки в панкреаса може да не са невинни и затова трябва да бъдат третирани като потенциално малигнени до доказване на противното. Освен това ранната интервенция може да предотврати появата на инвазивен рак и да подобри преживяемостта.