Оралните нестероидни противовъзпалителни средства, триптаните и антиеметици като metoclopramide и domperidone се препоръчват за остра терапия на мигрена от обновените препоръки на Европейската федерация на Неврологичните дружества.
Освен горните препоръки, обновеното ръководство включва относително малки промени спрямо последната корекция през 2006 г.:
- zolmitriptan таблетки и назален спрей, rizatriptan са определени като ефективни при деца и юноши
- topiramate е препоръчан за профилактична терапия на хронична мигрена
- ботулинов токсин А не е ефективен при епизодична мигрена
За разлика от САЩ, в Европа антидепресантите не са препоръчани като пръв избор за профилактика на мигрена.
Въпреки че специалистите изписват антиеметици преди аналгетиците с цел превенция на повръщането и повишаване на резорбцията, според настоящия доклад няма проспективни, рандомизирани, плацебо-контролирани проучване, които да сочат, че тази широко застъпена клинична практика постига тази цел. Няма сведения и че комбинирането на антиеметик с аналгетик повишава ефективността на аналгетика.
За много тежки мигренозни атаки новото ръководство препоръчва приложението на интравенозна ацетилсалицилова киселина или подкожен sumatriptan като първи препарати на избор. Status migrenosus, при който мигрената има продължителност над 72 часа, може да бъде третиран с кортикостероиди или dihydroergotamine.
За профилактика на мигрената се препоръчват бета-блокери (propranolol или metoprolol), flunarizine, валпроат и topiramate.