При деца и юноши с тироидит на Хашимото могат да се наблюдават значителни промени в щитовидната функция с времето, се посочва в статия, публикувана в септемврийския брой на
Endocrinology.
Въпреки че повечето млади пациенти с болестта на Хашимото остават в еутироидизъм, при някои се наблюдава смяна към субклиничен и клинично проявен хипотироидизъм. От тях при някои може да се наблюдава дори възстановяване на функцията, отбелязват авторите на статията.
Те се базират на клиничен опит с 162 педиатрични пациенти, които в рамките на средно 50 месеца били проследени с цел повторна оценка на хормоналния статус. 129 от участниците се съгласили на повторно тестуване.
70 от 162 първоначални пациенти били в еутироидизъм по време на диагнозата. От тези 70, 57 пациенти били тествани повторно, като 44 били все още в еутироидизъм, 12 - хипо-, и 1 - в хипертироидизъм.
39 пациенти имали субклиничен хипотироидизъм по време на диагнозата, а 29 били тествани повторно. 9 пациенти все още имали субклиничен хипотироидизъм, 11 прогресирали до открит хипотироидизъм, а 9 - възстановили еутироидна функция.
34 пациенти имали клинично проявен хипотироидизъм. В 30 случая терапията с левотироксин била спряна след 12-месечно лечение и пациентите били тестувани повторно. 9 били в еутироидизъм, 3 - в субклиничен хипотироидизъм, а 18 - все още - с клиничен хипотироидизъм.
19 деца били с хипертироидизъм по време на диагнозата, а 13 били тествани повторно. 12 били еутироидни, а 1 - с хипотироидизъм.
Поради динамичната природа на това заболяване, авторите съветват повтарящи се тестове през определен период от време с цел установяване на прогресията към хипотироидизъм при първоначално еутироидните пациенти и евентуалната обратимост на хипотироидизма.