Хепатит Е е станал изключително проблематичен в развиващите се страни и развития свят, се посочва в презентация, представена на 49-та Конференция по Антимикробни препарати и Химиотерапия в Сан Франциско, САЩ.
Скорошно проучване, публикувано в
Journal of Infectious Diseases (
J Infect Dis. 2009; 200:48-56), сочи, че 21% от американската популация може би е експонирана на вируса.
Вирусът на хепатит Е е идентифициран в края на 80-те години на миналия век. Настоящото проучване от 2009 г сочи че серопревалентността на хепатит Е в 18 695 серумни проби, събрани между 1998 и 1994, е над 20% - и всичко това още преди преди 20 години, отбелязват с притеснение авторите.
Лицата с най-висока степен на експозиция са главно родени в Мексико, имигранти от Мексико и пребивавалите в Средния запад. Консумиралите черен дроб или други органни продукти повече от един път месечно също имали повишена вероятност от позитивност за хепатит Е.
Авторите на проучването са крайно озадачени защо има толкова голяма превалентност на антителна позитивност към хепатит Е. Едно от обясненията би могло да бъде, че тези инфекции са асимптоматични.
Съществуват четири генотипа хепатит Е: 2 са за зоонозни инфекции, а останалите 2 се причиняват главно от фекална контаминация на водни източници. Първата епидемия от хепатит Е в Делхи през 1955 е следствие на контаминация на водоснабдителната система на града с каналните води. По какъв начин хората от развитите страни са експонирани на виурса, остава мистерия.
Хепатит Е е голям проблем в развиващия се свят, особено при бременните жени. Почти всяка година в Индия и Пакистан избухват епидемии, включващи десетки хиляди случаи на хепатит Е. В Бангладеш между 13% и 15% от бременните жени умират следствие на хепатит, като авторите смятат, че голяма част всъщност са случаи на хепатит Е.
Хептатит Е вирусът е проучен, като установяването му става чрез PCR. GlaxoSmithKline е разработила ваксина за един от генотип на вируса и въпреки че редица проучвания доказват ефективността й, от компанията отказват да произвеждат ваксината поради факта, че целевите пазари са страни като Пакистан, Непал, Индия, Бирма и Бангладеш.