В настоящата статия ще ви представим кратък обзор на няколко проучвания, представени наскоро на кардиологичния конгрес в Барселона, организиран от Европейското кардиологично дружество.
MAGGIC: По-ниска смъртност при пациентите със сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване
Нов мета-анализ сочи, че пациентите със сърдечна недостатъчност със запазена фракция на изтласкване (HFPEF) имат по-ниска смъртност в сравнение с пациентите със сърдечна недостатъчност с нарушена фракция на изтласкване.
Пациентите със HFPEF имат същите симптоми, клинично изглеждат еднакво като пациентите с нарушена фракция на изтласкване. Касае се за по-възрастни пациенти, по-често жени, често с история за хипертония, по-рядко - за коронарна болест на сърцето.
Авторите смятат, че се касае за две хетерогенни популации с различна левокамерна биология и с различна преживяемост, която е значително по-голяма при пациентите със запазена фракция на изтласкване.
TRITON-TIMI 38: PPI не повишават сърдечносъдовите инциденти при употребата на тиенопиридиниПроучването TRITON-TIMI 38 сочи, че инхибиторите на протонната помпа не опорочават антитромбоцитния ефект на тиенопиридиновите препарати clopidogrel и prasugrel. Това е първото проучване, сочещо, че комбинирането на PPI с prasugrel е безопасно.
Друго по-малко проучване, което не бе представено на конгреса - PRINCIPLE-TIMI 44, установи леко отслабване на антитромбоцитните свойства на prasugrel и clopidogrel при съвместната употреба на PPI. Все пак това отслабване не било свързано с по-висок риск от клинични инциденти.
TRIANA: Първичната ангиопластика превъзхожда тромболизата при много възрастни пациенти с остър коронарен синдромПървичната ангиопластика превъзхожда тромболизата при пациенти над 75-годишна възраст с остър коронарен синдром, сочат резултатите на проучването Tratamiento del Infarto Agudo de Miocardio en Ancianos (TRIANA).
Испански лекари установили, че първичната ангиопластика е по-ефективна в намаляването на нуждата от бъдеща реваскуларизация, както и в намаляването на смъртността и миокардните инфаркти. Тъй като проучването има малка сила, то авторите предупреждават, че резултатите не са дефинитивни.